Podatkowe życie Jana Kowalskiego. Prolog

Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Przekona się o tym na własnej skórze nasz bohater. Niniejszy wpis jest wprowadzeniem do cyklu artykułów, które będą opowiadały o podatkowych konsekwencjach różnych sytuacji, w których może znaleźć się statystyczny Polak. Nasz bohater to nikt inny jak Jan Kowalski. Oto opowieść o losach małego Jasia, dorastającego Janka i dorosłego Jana. Narodziny, szkoła, zaręczyny, ślub, pierwsza praca, potomstwo, emerytura i śmierć – wszystko to ma przełożenie na podatki. Właśnie o tym będzie ta historia. Zapraszam do jej prologu i wszystkich kolejnych rozdziałów. Przyjemnej lektury!

Pomysł

Nad przygotowaniem serii artykułów, które indywidualnie opowiadałyby o jednym zdarzeniu podatkowym, natomiast razem tworzyłyby pewną całość, myślałem już od dłuższego czasu. Z jednej strony zależało mi na tym, aby każdy z artykułów opowiadał o konkretnej sytuacji, która może przydarzyć się statystycznemu Polakowi. Z drugiej strony, aby wszystkie artykuły stanowiły pewną spójną całość, przedstawiającą historię przeciętnego obywatela Polski z perspektywy podatkowej. Od początku, czyli jego narodzin, jak idzie do szkoły, zarabia pierwsze pieniądze w dorywczej pracy, idzie na pełny etat, kupuje mieszkanie, bierze ślub itd. itd. Oczywiście wszystko przedstawione z perspektywy podatkowej, a więc konkretne zdarzenie w danym etapie życia i jego podatkowe konsekwencje. Każdy z rozdziałów historii może być czytany w oderwaniu od pozostałych. Oczywiście kolejne rozdziały będą w pewien sposób nawiązywały do poprzednich, natomiast wyłącznie po to, aby zachować kontekst historii.

Właśnie tak powstał bohater naszej historii – Jan Kowalski. Dlaczego akurat takie imię i nazwisko? Bo to po prostu metonim przeciętnego Polaka. [Tak na marginesie, wbrew przekonaniom większości społeczeństwa, Jan nie jest najpopularniejszym męskim imieniem w naszym kraju, natomiast nazwisko Kowalski ustępuje miejsca Nowakowi.] Jan Kowalski wydał mi się najbardziej uniwersalny. Słysząc to imię i nazwisko od razu mamy przed oczami statystycznego obywatela Polski. Zatem bohaterem historii jest Jan Kowalski, który na początku będzie Jasiem, następnie Jankiem i finalnie Janem. Opowiem tutaj jego podatkowe życie.

Od początku prowadzenia psychologii podatków zależało mi na tym, aby publikowane przeze mnie artykuły były zrozumiałe dla osób, które nie mają na co dzień styczności z prawem podatkowym. W przypadku Podatkowego życia Jana Kowalskiego jeszcze bardziej zależy mi na tym, aby rozdziały historii były zrozumiałe dla wszystkich. Skoro to historia o losach Jana Kowalskiego to chciałbym, aby Jan Kowalski ją zrozumiał.

Spis treści

W momencie publikacji prologu mam przygotowaną listę ponad 20 rozdziałów Podatkowego życia Jana Kowalskiego. Zatem przedstawionych zostanie co najmniej 20 różnych sytuacji z życia Jana oraz ich przełożenie na podatki. Nie jest jednak wykluczone, że wraz z publikacją kolejnych rozdziałów pojawią się pomysły na dodatkowe rozdziały. A może historia zmieni swój kierunek i przeniesie się na losy kogoś z rodziny lub znajomych Janka? Zobaczymy!

Pod każdym tekstem będzie umieszczony spis treści z aktywnymi linkami, aby móc przejść do innych rozdziałów historii. Wraz z pojawieniem się kolejnych rozdziałów będą one na bieżąco aktualizowane.

Aktualność

Każdy z rozdziałów Podatkowego życia Jana Kowalskiego będzie przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązującym w dniu jego publikacji. Żadna gałąź prawa nie jest tak dynamiczna jak prawo podatkowe, dlatego oczywiście może dojść do sytuacji, że niektóre z artykułów za pewien czas nie będą aktualne. Dlatego pragnę zwrócić uwagę, aby przed wykorzystaniem informacji z artykułów, sprawdzić datę ich publikacji.

Zapraszam na Podatkowe życie Jana Kowalskiego…
MR

Podatkowe życie Jana Kowalskiego

1.    Prolog

2.    Narodziny

3.    Pierwsze pieniądze

4.    Komunijne prezenty

5.    Wakacyjna praca

Dodaj komentarz