teksty

Czy kler płaci podatki?

W piątek odbyła się premiera filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Film wywołał wiele dyskusji jeszcze zanim trafił do kin. Ciekawe co będzie teraz, gdy ludzie zobaczyli już cały obraz, a nie jedynie jego zwiastun. Ten tekst nie będzie o filmie i kontrowersjach wokół niego. Nie oglądałem go jeszcze, więc ciężko mi oceniać. Dzisiaj skupiam się na podatkach (nie)płaconych przez kler. Będziecie mieli okazję przekonać się na liczbach, jakie podatki od osób duchownych trafiają do fiskusa. O opodatkowaniu proboszczów, wikariuszy i co najciekawsze – biskupów. Temat jest bardziej złożony, niż początkowo myślałem. Miłej lektury.

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. A podatek?

Mundial w Rosji przeszedł do historii. Niewątpliwie wiele rzeczy na tych Mistrzostwach Świata zaskoczyło nas wszystkich, jak chociażby słaby występ reprezentacji Niemiec (nie to żebym płakał), czy też słaba gra Polaków… Nie powinno natomiast nikogo dziwić jedno – imprezy takiego kalibru to również pieniądze, a skoro w grę wchodzą pieniądze to wchodzą też podatki. W którym kraju zostaną opodatkowane nagrody piłkarzy, biorących udział w mundialu?

Krótka bajka o dzieciach i podatkach

Bobas, dzidzia, dzidziuś, dzieciaczek, maluszek, niemowlak, noworodek, osesek, pociecha, smyk, szkrab, milusiński, potomek, potomstwo, ulga podatkowa. Jak widać, synonimów słowa „dziecko” jest wiele. O korzyściach, tych w sferze emocjonalnej, spełnienia etc., płynących z posiadania dzieci wypowiadać się jeszcze nie mogę, zatem opowiem o korzyściach podatkowych. Kilka mitów i faktów związanych z preferencjami podatkowymi przewidzianymi dla rodziców.

A Twój ulubiony sklep ile zapłacił podatku?

ZARA, H&M, Lidl, Biedronka, Żabka, Rossmann i wiele innych marek. Fiskus opublikował niedawno dane o ich dochodach i wysokości podatku zapłaconego w Polsce. Czy ciekawiło Cię kiedyś ile podatku płacą sklepy, w których robisz na co dzień zakupy? Jeśli tak, to masz możliwość się przekonać. Sposób prezentacji tych danych ma niestety kilka niedociągnięć, ale o tym w tekście.

Seks, pieniądze i... podatki

Jakiś czas temu odbyła się premiera filmu „Podatek od miłości”. Podobno odniósł sukces i podobno jest niezły, ale nie oglądałem więc nie wiem. Widziałem jedynie zwiastun, który zainspirował mnie do napisania tego tekstu. Główny bohater próbuje udowodnić, że uzyskane przychody osiągnął z prostytucji, aby uniknąć podatków. Jak właściwie jest z tym podatkiem od prostytucji? Trzeba płacić czy nie? Właśnie o tym jest ten tekst.

O czym będzie ten blog?

Krótkie wprowadzenie do tego, co będzie można znaleźć na stronach mojego bloga.