teksty

Podatki przez przypadki (45. tydzień)

Kilka podatkowych artykułów z 45. tygodnia br.: 8 – 14 listopada:


Podatki przez przypadki (44. tydzień)

Kilka podatkowych artykułów z 44. tygodnia br.: 1 – 7 listopada:

Podatki przez przypadki (39. tydzień)

Kilka podatkowych artykułów z 39. tygodnia br.: 27 września – 3 października:

Podatkowe życie Jana Kowalskiego. Rozdział 4. Wakacyjna praca

Małoletni pracuje. Komputer. Podatki. ZUS.

Podatki przez przypadki (34. tydzień)

Kilka podatkowych artykułów z 34. tygodnia br.: 23-29 sierpnia:

Podatki przez przypadki (31. tydzień)

Kilka podatkowych artykułów z 31. tygodnia br.: 2-8 sierpnia:

Podatki przez przypadki (28. tydzień)

Kilka podatkowych artykułów z 28. tygodnia br.: 12-18 lipca:

Podatki przez przypadki (24. tydzień)

Kilka podatkowych artykułów z 24. tygodnia br.: 14-20 czerwca:

Podatki przez przypadki (23. tydzień)

Kilka podatkowych artykułów z 23. tygodnia br.: 7-13 czerwca

Podatki przez przypadki (22. tydzień)

Kilka podatkowych artykułów z 22. tygodnia br.: 31 maja – 6 czerwca

Nowy Ład – subiektywna interpretacja grafiki

Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że w ostatnich dniach Polski Ład jest numerem #1 w mediach. Założenia Polskiego Ładu zostały przedstawione w dokumencie liczącym 132 strony. Wszyscy skupili się na 131 stronach dokumentu, pomijając pierwszą, która jest kluczowa w całym projekcie (grafika z pierwszej strony Polskiego Ładu załączona). To esencja Polskiego Ładu. Ten obraz nowej Polski jest tak bardzo naszpikowany wieloma ukrytymi symbolami, że sam profesor Robert Langdon z powieści Dana Browna mógłby mieć spory problem przy odnalezieniu i interpretacji ich wszystkich. Poniżej lista kilku najciekawszych symboli z grafiki prezentującej Polski Ład. Niestety, nie wszystko zostało wyjaśnione…#przekazanie1procentapodatkunieboli

1%

1%. Tylko i aż. Znam ludzi, którzy dzięki tej formie wsparcia mogą współfinansować swoje leczenie albo leczenie bliskich im osób. Pozornie może się wydawać, że taki 1% to niewiele i w zasadzie nie wpływa on realnie na czyjąś osobistą sytuację. Nic bardziej mylnego! Zsumowane kwoty tworzą istotne wsparcie dla potrzebujących. Wypełnienie dwóch pól w rocznym zeznaniu podatkowym zajmuje dosłownie kilka sekund. Byłoby szkoda nie wykorzystać okazji, aby komuś pomóc. Lista podmiotów, na rzecz których możemy przekazać 1% naszego podatku jest naprawdę długa. Na pewno każdy coś znajdzie. #przekazanie1procentapodatkunieboli

Dzień Dentysty

5 marca to Dzień Dentysty. Osoby wykonujące ten zawód w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, mają możliwość skorzystania z kilku form opodatkowania: ryczałt 17%, skala 17%/32% oraz podatek liniowy 19%.

Twój e-PIT

Od dzisiaj rusza akcja Twój e-PIT. Za pomocą portalu Twój e-PIT https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ można rozliczyć się z fiskusem za 2020 rok. Do zalogowania się potrzebny jest PIT-11 za 2020 rok i zeznanie podatkowe za 2019 rok. Można zalogować się także za pomocą profilu zaufanego. Termin na rozliczenie się z fiskusem upływa ostatniego kwietnia.

14 lutego

Pierścionek zaręczynowy to darowizna, a darowizna to podatek

Dzień Prezerwatywy

Czy wiesz, że… 13 lutego jest Międzynarodowym Dniem Prezerwatywy? Został utworzony w celu promowania bezpiecznego seksu. Zgodnie z polskim prawem prezerwatywy są wyrobami medycznymi, a konkretniej: artykułami przeznaczonymi do stosowania u ludzi w celu regulacji poczęć. Kilka lat temu było małe podatkowe zamieszanie, co do właściwego opodatkowania sprzedaży prezerwatyw. Obecnie ich sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką VAT wynoszącą 8%.

Tłusty Czwartek

Czy wiesz, że... jeszcze do niedawna obowiązywały trzy stawki VAT na pączki? Tak! Trzy stawki! 5%, 8% i 23%. Wysokość podatku była zależna od terminu do spożycia pączka. Od 1 lipca 2020 r. obowiązuje jedna stawka na wszystkie pączki - wynosi 5%.

Podatkowe życie Jana Kowalskiego. Rozdział 3. Komunijne prezenty

Janek przystąpił do pierwszej komunii. Rodzice z tej okazji zaprosili na przyjęcie najbliższą rodzinę i przyjaciół. Janek otrzymał od gości prezenty, m.in.: iPhone11 (obowiązkowo 256 GB) od chrzestnej, quad z napędem 4×4 od chrzestnego, PlayStation 4 (oczywiście Slim) od wujka i wiele innych prezentów, których wręczenie dziecku jest NIEZBĘDNE w dniu pierwszej komunii (osoby wierzące w przesądy mówią, że jak dziecko nie otrzyma powyższych prezentów, to pierwsza komunia jest nieważna i trzeba jeszcze raz..) Janek, jak to dziecko, oczywiście bardzo ucieszył się z prezentów. Zdążył już nawet pobrudzić albę zsiadając z quada. Konkurs „kto dał droższy prezent” zakończony; goście rozjechali się do domów, Janek z rodzicami ogląda jeszcze raz wszystkie podarunki. A co z prezentem od dla wujka fiskusa?

Podatkowe życie Jana Kowalskiego. Rozdział 2. Pierwsze pieniądze

Jaś skończył już 4 latka. Jego mama – Anna Kowalska uważa, że to najcudowniejsze dziecko na świecie. To raczej normalne, bo chyba wszyscy rodzice myślą tak o swoich pociechach (przynajmniej do momentu pierwszego młodzieńczego buntu). Mama Jasia, tak jak miliony innych mam, nieustannie pokazuje zdjęcia swojego synka znajomym i followersom na fejsbuku i instagramie – jak śpi, jak nie śpi, jak patrzy, jak nie patrzy, pierwsze kroki, drugie kroki, na huśtawce, pod huśtawką… (tak na marginesie, naukowcy nadali temu zjawisku nazwę – sharenting). Po pewnym czasie Anna Kowalska doszła do wniosku, że zdjęcia synka w mediach społecznościowych to jednak za mało! Jej zdaniem Jasio jest tak bardzo wyjątkowym dzieckiem, że powinna zobaczyć go szersza publiczność. Zgłosiła go więc do castingu na bohatera reklamy czekoladowego jajka, które w środku zawiera zabawkę (tak, właśnie to jajko, ale nie mogę użyć wprost nazwy). Jaś chyba naprawdę jest wyjątkowym dzieckiem, bo wygrał ten casting i zagrał w reklamie. Tym oto sposobem Jaś zarobił pierwsze pieniądze. A co z podatkiem?

Podatkowe życie Jana Kowalskiego. Rozdział 1. Narodziny

4 maja 2020 roku przyszedł na świat Jan Kowalski. Urodził się o godzinie 21:44 w szpitalu położniczo-ginekologicznym znajdującym się przy ulicy Żelaznej 90 na warszawskiej Woli. Poród naturalny. Waga to 3650 gramów. 10 punktów w skali Apgara. Rodzice Jasia są bardzo szczęśliwi, on na początku może trochę mniej. Mamy nowego obywatela Polski! Mamy nowego podatnika!

Małżeństwo jednopłciowe a wspólne zeznanie PIT

Przepisy podatkowe umożliwiają małżonkom złożenie wspólnego zeznania podatkowego. Wiąże się to z osiągnięciem korzyści podatkowej w sytuacji, gdy występuje dysproporcja między przychodami małżonków. A czy małżeństwo osób tej samej płci może złożyć wspólne zeznanie podatkowe?

Podatkowe życie Jana Kowalskiego. Prolog

Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Przekona się o tym na własnej skórze nasz bohater. Niniejszy wpis jest wprowadzeniem do cyklu artykułów, które będą opowiadały o podatkowych konsekwencjach różnych sytuacji, w których może znaleźć się statystyczny Polak. Nasz bohater to nikt inny jak Jan Kowalski. Oto opowieść o losach małego Jasia, dorastającego Janka i dorosłego Jana. Narodziny, szkoła, zaręczyny, ślub, pierwsza praca, potomstwo, emerytura i śmierć – wszystko to ma przełożenie na podatki. Właśnie o tym będzie ta historia. Zapraszam do jej prologu i wszystkich kolejnych rozdziałów. Przyjemnej lektury!

Koronawirus vs fiskus – czyli jak pomóc podatnikom

Koronawirus odciska właśnie piętno na polskiej gospodarce. Wiele branż odczuje skutki nieproszonego gościa. Rząd podjął już kroki, aby w jak największym stopniu ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju i zmniejszyć jego wpływ na naszą gospodarkę. Jak rząd może pomóc podatnikom w tym trudnym okresie? Co może zrobić fiskus, aby wesprzeć ich w najbliższych tygodniach?

Czy kler płaci podatki? – cz. II

Okres kolędowania (składania wizyt księży w domach parafian) powoli dobiega końca. Nie jest żadną tajemnicą, że tego typu odwiedziny, co do zasady, wiążą się z wręczaniem księżom kopert z ofiarą. Pomyślałem, że to dobry moment na zaktualizowanie poprzedniego tekstu o opodatkowaniu osób duchownych. W tej tematyce nadal jest bardzo ciekawie.

Kilka zmian 2019/2020

Końcówka roku 2019 i początek roku 2020 dostarczyły podatnikom wiele zmian w podatkach. Zmian jest naprawdę bardzo dużo. Wybrałem kilka najbardziej nośnych i bardzo (BARDZO) krótko je opisałem.

Pięć podatkowych prawd polityków

Wybory tuż-tuż. Za chwilę wybierzemy osoby, które przez najbliższe cztery lata, poprzez stanowienie prawa będą kształtowały rozwój, kulturę, historię, gospodarkę i system podatkowy naszego kraju. A skoro o podatku mowa, to w jakiej wysokości i na jakich zasadach płacą go politycy? Z jakich preferencji, ulg i zwolnień mogą korzystać? Kto płaci za nich podatek? Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad powyższym to dobrze trafiłeś – właśnie o tym jest ten tekst. Przyjemnej lektury.

21 września - święto KAS

Krajowa Administracja Skarbowa obchodzi swoje święto 21 września.

PIT kończy dziś 28 lat

Wielu chciałoby, aby został on zlikwidowany... tymczasem ma się on bardzo dobrze i kończy dziś 28 lat. PIT - o nim dzisiaj mowa. A właściwie kilka faktów.

Czy fiskus jest kobietą?

Dla wielu „fiskus” to po prostu urząd skarbowy. Albo jak wielu mówi: skarbówka. Wiele osób słysząc słowo „fiskus” dostaje gęsiej skórki, innym ze stresu uaktywnia się zespół jelita drażliwego, jeszcze innych zalewają zimne poty, część osób dostaje nerwowych tików, a pozostali odruchowo łapią się za portfele. Według definicji słownikowej, fiskus to „organy administracyjne ściągające podatki”. Jak jest naprawdę? Kim jest ten cały fiskus? Who is it!? I najważniejsze pytanie: czy fiskus jest kobietą czy mężczyzną? Z okazji dnia kobiet postaram się odpowiedzieć na ostatnie pytanie. Dziś będzie krótko.

Zanim powiesz „TAK!” pomyśl o podatku… Czyli zaręczyny oczami fiskusa

Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN „zaręczyny” to „przyrzeczenie małżeństwa składane sobie przez parę”. Co do zasady, tego typu przyrzeczenia wiążą się z podarowaniem przez mężczyznę swojej ukochanej pierścionka zaręczynowego. Do tego padają magiczne słowa w stylu „czy wyjdziesz za mnie?”. W tym momencie w tle leci John Legend – All of Me (albo Zenek Martyniuk – Przez Twe Oczy Zielone; wszystko zależy od wrażliwości/poczucia humoru Twojego przyszłego narzeczonego). Z nieba zaczynają spadać gwiazdy, w powietrzu czuć zapach róż, wszyscy wokół płaczą i proszą o chusteczki… <3 Czy jakoś tak. I fajnie. Jeśli w tym momencie powiedziałaś „TAK!” i przyjęłaś pierścionek, to właśnie stałaś się obdarowaną w świetle prawa podatkowego i nie jest wykluczone, że musisz zapłacić podatek.

Chciałam zarabiać 3 tys. złotych „brutto na rękę”

Nasza dzisiejsza bohaterka Kinga podjęła niedawno swoją pierwszą pracę. Niestety bidulka nie znała różnicy pomiędzy „wynagrodzeniem brutto” a „wynagrodzeniem netto”, dlatego też musiała zmierzyć się z gorzkim rozczarowaniem, kiedy jej pierwsza pensja wpłynęła na konto. Kinga podpisując umowę o pracę umówiła się z szefem na kwotę brutto, żyjąc w przekonaniu, że to właśnie ta kwota będzie co miesiąc zasilała jej konto. Niestety rzeczywistość rozczarowała Kingę. Ten tekst jest o tym co wpływa na różnicę pomiędzy wynagrodzeniem brutto i netto.

Czy kler płaci podatki?

W piątek odbyła się premiera filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Film wywołał wiele dyskusji jeszcze zanim trafił do kin. Ciekawe co będzie teraz, gdy ludzie zobaczyli już cały obraz, a nie jedynie jego zwiastun. Ten tekst nie będzie o filmie i kontrowersjach wokół niego. Nie oglądałem go jeszcze, więc ciężko mi oceniać. Dzisiaj skupiam się na podatkach (nie)płaconych przez kler. Będziecie mieli okazję przekonać się na liczbach, jakie podatki od osób duchownych trafiają do fiskusa. O opodatkowaniu proboszczów, wikariuszy i co najciekawsze – biskupów. Temat jest bardziej złożony, niż początkowo myślałem. Miłej lektury.

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. A podatek?

Mundial w Rosji przeszedł do historii. Niewątpliwie wiele rzeczy na tych Mistrzostwach Świata zaskoczyło nas wszystkich, jak chociażby słaby występ reprezentacji Niemiec (nie to żebym płakał), czy też słaba gra Polaków… Nie powinno natomiast nikogo dziwić jedno – imprezy takiego kalibru to również pieniądze, a skoro w grę wchodzą pieniądze to wchodzą też podatki. W którym kraju zostaną opodatkowane nagrody piłkarzy, biorących udział w mundialu?

Krótka bajka o dzieciach i podatkach

Bobas, dzidzia, dzidziuś, dzieciaczek, maluszek, niemowlak, noworodek, osesek, pociecha, smyk, szkrab, milusiński, potomek, potomstwo, ulga podatkowa. Jak widać, synonimów słowa „dziecko” jest wiele. O korzyściach, tych w sferze emocjonalnej, spełnienia etc., płynących z posiadania dzieci wypowiadać się jeszcze nie mogę, zatem opowiem o korzyściach podatkowych. Kilka mitów i faktów związanych z preferencjami podatkowymi przewidzianymi dla rodziców.

A Twój ulubiony sklep ile zapłacił podatku?

ZARA, H&M, Lidl, Biedronka, Żabka, Rossmann i wiele innych marek. Fiskus opublikował niedawno dane o ich dochodach i wysokości podatku zapłaconego w Polsce. Czy ciekawiło Cię kiedyś ile podatku płacą sklepy, w których robisz na co dzień zakupy? Jeśli tak, to masz możliwość się przekonać. Sposób prezentacji tych danych ma niestety kilka niedociągnięć, ale o tym w tekście.

Seks, pieniądze i... podatki

Jakiś czas temu odbyła się premiera filmu „Podatek od miłości”. Podobno odniósł sukces i podobno jest niezły, ale nie oglądałem więc nie wiem. Widziałem jedynie zwiastun, który zainspirował mnie do napisania tego tekstu. Główny bohater próbuje udowodnić, że uzyskane przychody osiągnął z prostytucji, aby uniknąć podatków. Jak właściwie jest z tym podatkiem od prostytucji? Trzeba płacić czy nie? Właśnie o tym jest ten tekst.

O czym będzie ten blog?

Krótkie wprowadzenie do tego, co będzie można znaleźć na stronach mojego bloga.